Förra året hittades flera välbevarade fyrkantspråmar i Sundsvall. Sjöhistoriska museet har precis varit på plats och dykt i området.
Det rör sig om minst 30 fyrkantspråmar som ligger på botten i Tunadalshamnen i Sundsvall.
- De har använt under en period före 1930 och 40-talen. Sedan gjorde man betongkajer, och lastade direkt från kaj, säger Jim Hansson, intendent på Arkeologienheten på Sjöhistoriska museet.
Sjöhistoriska museet har nu dykt i två dagar på platsen, den 10 och 11 maj. Vi har bland annat tagit prover av träet för att göra en dendrokronologisk undersökning. Det innebär bland annat att vi fastställer åldern på virket.
Undersökningar från en av pråmarna visar att virket är fällt under en period mellan 1788 och 1828, och många av pråmarna är troligen från tidigt 1800-tal.
Dykningarna har fått mycket uppmärksamhet i lokala medier, bland annat Sundsvalls Tidning och SVT:s Mittnytt.
- Alla de vi pratat med här uppe tycker det är jättespännande. De tycker det är kul med lokalhistoria.
I mitten av juni hoppas Sjöhistoriska museet kunna återvända till Sundsvall för fler dykningar.