Carl Gustaf Pettersson – oftast kallad CG – är en av Sveriges mest berömda och betydande båtkonstruktörer. 2026 är det 150 år sedan han föddes och under jubileumsåret uppmärksammar Sjöhistoriska hans gärning på flera sätt.

Bland annat arrangerar Sjöhistoriska seminarier och program  i samarbete med Båthistoriska riksförbundet, Veteranbåtsföreningen Motor Yacht Society och CGP-sällskapet — både på plats på museet och i andra forum som båtmässan Allt för Sjön.

CG Pettersson växte upp i Stockholms skärgård och visade tidigt intresse för båtbyggeri och teknik. Efter utbildning till ingenjör grundade han ett litet båtvarv som han drev tillsammans med sina bröder. Men snart satsade han framförallt på att göra konstruktionsritningar för olika typer av båtar.

Under CG Petterssons långa karriär konstruerade han många båtttyper, i första hand motorbåtar. På hans ritbord skapades allt från exklusiva fritidsbåtar till mer folkliga båtar som byggdes på varv runt om i hela Sverige. För många som gillar äldre fritidsbåtar är ”Petterssonbåt” ett välkänt begrepp. I Sjöhistoriskas arkiv finns även ritningar till några fiskebåtar och tjänstefartyg för tullen.

På museet 

En av C G Petterssons allra mest kända båtar är Wiking X, byggd 1925 för att användas som flytande reklampelare för båtmotortillverkaren Penta. Med Wiking X gjorde Pettersson en legendarisk resa runt Skandinaviens kuster. Idag ingår Wiking X i Sjöhistoriskas samlingar och på webbportalen DigitaltMuseum kan du bland annat göra en virtuell rundtur i och runt båten.

Tack vare ansökningar om k-märkning från båtägare runtom i landet har museet kunnat k-märka drygt 40 av CG Pettersons konstruktioner. Bland de senast k-märkta Petterssonbåtarna finns den unika Lilian, byggd redan år 1916.

Intendent Eva berättar om Petterssonbåten Wiking X